Při zpracovávání dřeva vzniká v průmyslových závodech velké množství pilin a dřevního prachu. Kdyby nedocházelo k jejich likvidaci, brzy by se celý výroba zastavila. Co se s pilinami děje?
Úklid pro bezpečí
Než dřevo dostane svou finální podobu, musí projít různými procesy. Během nich vznikají hobliny, piliny a částice prachu, které se usazující naprosto všude. Velké množství tohoto odpadu pak může komplikovat i běžný chod provozu. Likvidace dřevního prachu a odsávání pilin je proto velmi důležité pro ochranu nejen zaměstnanců, ale i vybavení závodu a strojů. Ve velkých provozech, kde využívající několik strojů současně, se o prach i piliny stará centrální odsávání. Na ně jsou napojeny skupiny strojů, vytvářené podle potřebného odsávacího výkonu, a dochází tak k likvidaci odpadu co nejblíže místu jeho vzniku. Odsáté piliny se pak dále zpracovávají, vyrábí se z nich dřevěné brikety či pelety určené k vytápění třeba i přímo samotného provozu nebo podestýlka pod domácí zvířata.
V cyklónu
Piliny se ve filtračním zařízení ukládají a poté se přes výsypku odvádějí pomocí šnekových dopravníků k dalšímu zpracování. Například do velkých průmyslových sušiček, kde se vysuší na požadovanou vlhkost, než se vylisují do tvaru peletek. Hrubé a mokré piliny, které vznikají v některých závodech, však mohou v určitém období představovat pro klasické filtrační systémy problém. V zimě může voda z pilin zamrzat a omezovat tak funkčnost celého systému. V takových provozech je vhodné použít cyklónové odlučovače, které pracují s odstředivou silou. Ve vrchní části je do odlučovače přivedena směs prachu či pilin a vzduchu, která rotuje kolem osy cyklónu. Piliny, vlivem gravitace, kloužou po vnitřní ploše odlučovače dolů a vzduch stoupá nahoru, mráz pak nemá na vodu v pilinách vliv.
Jemný dřevní prach je i nebezpečný, protože se řadí mezi explozní prachy. Pokud se usadí ve vrstvě, může pomoci vzniku prostředí, ve kterém hrozí nebezpečí výbuchu. Kvalitní filtrace a odsávání je proto v závodech zpracujících dřevo nezbytná.