Až čtvrtina dětí do tří měsíců trpí po kojení dětskou kolikou. Ta dokáže vyčerpat nejen dítě samotné, ale i dospělé, kteří už neví kudy kam. V první řadě je potřeba zachovat klid a sáhnout po osvědčených řešeních.
Pro dětskou koliku, které se říká třeba i prdíky nebo tříměsíční kolika, jsou typické bolesti bříška a křeče, kdy se dítě i různě kroutí a otáčí. Dělá to proto, že se snaží si ulevit, nejčastěji je totiž na vině plynatost, protože vzduch ve střevech tlačí na jejich stěny a způsobuje tak křeče. Co přesně ale vede ke vzniku koliky i přes mnoho studí neví ani samotní vědci. Když už pálčivá dětská kolika nastane, snažte se zůstat v klidu a na miminko mluvit tichým , uklidňujícím hlasem, pomoci může i pohoupání v náručí. Ke zmírnění koliky přispěje také teplý obklad na bříško nebo jeho jemná masáž, vyzkoušený mnoha generacemi je i fenyklový čaj. Důležité je miminko uklidnit, uvolnit napjaté svaly a být v pohodě, protože jak známo, děti naši náladu vycítí. Pokud jsme nervózní a bezradní, dítě bude samozřejmě nervózní také a začneme se zamotávat do začarovaného kruhu.
Někdy může být na vině i to, že si dětský trávicí trakt nedokáže poradit s laktózou za vznikem koliky tak může stát intolerance laktózy. Pokud si myslíte že je to případ vašeho miminka, poraďte se s dětským lékařem. Pomoci může vysazení potravin s kravským mlékem a jeho složkami, což se dá snadno vyčíst z etiket různých výrobků. Při bolesti a křečích bříška miminka hodně pomáhá také přítomnost matky nebo někoho blízkého, pohoupání v náruči nebo třeba si jít spolu lehnout. Nechte špinavé nádobí i nevypranou pračku být, důležitá je spokojenost miminka a vše psychická pohoda.
Problémy se zažíváním ale může způsobovat i psychická nepohoda, nervozita rodičů nebo jejich neshody, které miminko vnímá a proto je opravdu důležité snažit se nebýt ve stresu, ale v pohodě a klidu.