Tradiční rodinné domy z minulého století velmi často disponují množstvím prostorů, které nejsou primárně určeny k bydlení. Jedná se o nejrůznější sklepy, přístavky, hospodářská stavení a v neposlední řadě garáže.
Dnešní moderní novostavby kladoucí velký důraz na obytné prostory jako jsou obývací pokoj nebo ložnice se šatnou a koupelnou, naopak význam technických prostor výrazně zatlačují do pozadí. Důvodem jsou obvykle finance, případně nedostatek místa na pozemku. Investoři bývají často financemi při stavbě výrazně limitováni, a tak není divu, že při volbě mezi dílnou a velkorysým obývákem preferují druhý jmenovaný.
Kdo se rozhodne nechat si postavit rodinný dům na klíč, musí počítat s tím, že za jeden metr čtvereční stavby zaplatí mezi 20 a 30 tisíci korunami, což je suma, která většinu lidí donutí zamyslet se nad tím, co v domě skutečně potřebují a bez čeho se naopak obejdou.
Zatímco podsklepené prostory 99 % mladých Čechů rádo oželí, protože zavařeninám a sezónnímu skladování brambor neholdují, garáž patří stále k základní výbavě rodinného domu. Vedle parkování autamohou garáže sloužit také jako sklad sezónních věcí, případně jako dílna. Z toho důvodu jsou moderní garáže často budovány jako součást domu, se kterým jsou přímo propojeny dveřmi. Díky tomu se stěhování dětí či nákupu z auta domů stává i během zimních měsíců fyzicky i psychicky snesitelnou zátěží.
Při realizace garáže, která je sama o sobě výraznou finanční zátěží, je třeba myslet také na vhodná garážová vrata. Garáže už totiž dávno nejsou jen funkčním, ale také estetickým doplňkem moderního bydlení. Pravdou zůstává, že když už se do podobné investice člověk pustí a 30-50 m2 zastavěného prostoru garáži obětuje, je hloupost šetřit na jejím vytápění nebo elektrickém vratovém pohonu. Právě ty jsou totiž tím, co přináší šťastným majitelům tak velkou výhodu oproti parkování na ulici nebo na zámkové dlažbě před domem.