Kontejnery na textil nejsou velkou novinkou, spíše si všímáme jejich rozšíření. Tak, jako jsme si zvykli třídit plast a sklo se učíme třídit i textil. Co se stane s věcmi, které do něj dáme?
Když se ozve zima
Pravidelně střídáme letní a zimní šatník a tak se s příchodem zimy musíme srovnat s tím, že uklidíme sukně a šortky a vytáhneme huňaté svetry, mikiny a bundy. Než si přeskládáme skříně, je vhodné každý kus textilu projít a podívat se, zda ho skladování nepoškodilo a také se zamyslet, zda ho opravdu budeme nosit,. Zkrátka, vytřídit to, co nosit chceme od toho, co nám jen zabírá místo ve skříni. Recyklace textilu funguje skvěle, ale na začátku stojí každý z nás a jeho čas a chuť trochu svému šatníku ulevit. Navíc tím pomůžete třeba i někomu dalšímu, kdo nemá takové štěstí na plné skříně a výběr oblečení, ale bere to, co je.
Nepotřebné pomůže
Vytříděné oblečení by byla škoda jen tak bez užitku hodit do popelnice na směsný odpad, kde už nemá žádnou šanci na druhý život. Raději ve svém okolí najděte kontejner na textil a oblečení vhoďte do něj. Z kontejneru se pak darovaný textil sváží do centrálního skladu, kde se ručně vytřídí a rozdělí mezi neziskové organizace pracující pro lidi v nouzi u nás i v zemích třetího světa. Textil, který opravdu nejde využít, si převezmou partnerské firmy a použijí ho na výplně slamníků a autosedaček, zpracují na čistící hadry nebo třeba bankovky. S trochou nadsázky tak můžete jednoho dne zaplatit kouskem svého trička, není to hezký pocit? Kontejnery na oblečení dnes najdete v každém městě a tak není nutné jezdit s oblečením přes půl republiky. Jednoduše dejte věci, které nevyužijete, do igelitového pytle a vhoďte do nejbližšího kontejneru.
Kromě oblečení najdou své využití také doplňky, jako jsou kabelky nebo pásky, čepice, šály, boty, ložní prádlo a také ručníky a osušky. Vše by mělo být čisté, nezničené a suché, aby bylo další využití co nejefektivnější.