Průmyslové i běžné betonové podlahy jsou nejvíce využívanými prvky v domech, garážích, v halách, na terasách či v podzemních garážích. Správná pokládka umožní dlouhodobé bezproblémové používání betonové podlahy. V případě vzniku trhlin, výtluku či opotřebení je potřeba provést včas opravu těchto chyb v podlaze. Jak na to?
Příčiny a prevence praskání podkladových vrstev betonové podlahy
Efektivní oprava trhlin v potěru do značné míry závisí na spolehlivé diagnóze příčin jejich vzniku, což zaručuje trvanlivost provedených prací. Praskliny v betonových základech a podlahách mohou nastat z materiálních nebo konstrukčních důvodů nebo v důsledku nesprávně provedené podlahové vrstvy, mezi které patří:
-Trhliny způsobené nesprávným použitím podlahy, tj. Přetížením, předčasným nebo jiným použitím v rozporu se zamýšleným použitím a náhlými změnami teploty.
-Trhliny v blízkosti dilatace mohou nastat v důsledku nadměrného zatížení podlahy. Poškození je také poškozeno tam, kde jsou dilatační spáry vynechány nebo umístěny nevhodným způsobem. Bez ohledu na to, zda se jedná o strukturální, periferní nebo antispasmodické dilatace.
-Trhliny způsobené rychlým vysycháním potěru během vázání směsi mohou být způsobeny příliš vysokou teplotou na potěru, větru nebo špatně natřeném substrátu.
-Trhliny na spojích materiálů s různým prodloužením, jako je cementový potěr na dřevěném podkladu.
-Smršťovací trhliny mohou být způsobeny příliš velkým množstvím vody v podkladové vrstvě a překročením přípustné tloušťky a povrchu podkladové vrstvy. Nejčastějším typem poškození jsou cementové potěry, které se při lepení smršťují. Takové jevy prakticky nepodléhají anhydritovému primeru, který může být vyroben na větším povrchu bez mezilehlé dilatace. Společně s můstkem s nízkou viskozitou na nesavých podkladech vytváří trvanlivou strukturu podkladové vrstvy odolné proti prasklinám. Za zmínku stojí také to, že péče o anhydritový potěr po lití je mnohem jednodušší než o cementový základ.
Oprava prasklých podkladových vrstev, betonové podlahy, potěru
Před nanesením opláštění by mělo být odstraněno jakékoliv poškození podlahy. V závislosti na typu lomu potěru se používá vhodný způsob opravy s použitím vhodných materiálů.
Nejprve zkontrolujte, zda se jedná o strukturální trhliny, tj. Procházející celou tloušťkou podkladové vrstvy nebo povrchovými trhlinami. Toho lze dosáhnout mimo jiné použitím speciálních ukazatelů, které přesně určují typ poškození.
Jak opravit strukturální trhliny v betonové podlaze
V případě opravy strukturálních trhlin se sešívání nazývá krimpování.
– Poškození by mělo být mechanicky rozšířeno tak, abyste do něj mohli snadno nalít přípravek. Kromě toho každý řez o 25 cm hlouběji vyžaduje přibližně 2/3 tloušťky potěru, minimální šířku 10 cm na každé straně trhliny a pečlivě oprašte.
-Řezané ocelové tyče nebo desky (konektory) rozřezejte na trhliny v připravených zářezech.
-Řezy a rozšířené trhliny by měly být vyplněny pryskyřicí s nízkou viskozitou na úroveň podkladové vrstvy.
-Přebytečnou pryskyřici odstraňte špachtlí. Naplňte čerstvou pryskyřici křemenným pískem. Díky tomu bude po vyschnutí v místě opravy vytvořen povrch se zvýšenou přilnavostí pro následné vrstvy podlahové úpravy. Po vytvrzení pryskyřice odstraňte přebytečný písek pomocí vysavače.