Typickým rysem nás Čechů je starost o majetek. Z údajů českých pojišťoven vyplývá, že Češi mnohem více investují do pojištění majetku, než vlastního zdraví. S trochou nadsázky tak lze říct, že náš dům, byt, nebo auto pro nás mají větší hodnotu, než vlastní život.
„Zamknul jsi?“ Otázka, kterou jsme všichni od svých rodičů slyšeli snad milionkrát. Přitom se jedná o klišé, protože prosté zamknutí / nezamknutí, chcete-li použití / nepoužití klíče ještě vůbec nic neřeší. Do kvalitního zabezpečení domácnosti nebo automobilu je třeba investovat. Nemusí přitom jít o žádné horentní sumy.
Zajímavá statistika Policie České republiky uvádí, že v roce 2019 bylo na území našeho státu odcizeno 3033 automobilů, tedy rozhodněne nízké číslo, které by bylo možné ignorovat. Nejčastějšími lokalitami, kde ke krádežím došlo, byly turistické destinace jako Špindlerův Mlýn nebo Pec pod Sněžkou, případně sídliště velkých měst.
Auto není nedobytná pevnost
V oblasti zabezpečení automobilů se na tvrzená skla a speciální, proti vniknutí odolné materiály, především z finančních důvodů nemůžeme příliš spoléhat. Naštěstí existují jednodušší a finančně lépe dostupné technologie, které potenciálním zlodějům sice nezabrání do auta proniknout, zato na ně upozorní majitele vozu a v ideálním případě jim zabrání s kradeným vozem odjet.
Nejčastěji využívanými technologiemi jsou nejrůznější typy alarmů, lokalizátorů a imobilizérů. Prvně jmenované jistě netřeba představovat, imobilizér je jednoduchá a finančně nenáročná technologie instalovaná ve voze, která brání nastartování motoru, pokud nebyl použit originální autoklíč.
Imobilizéry a dalších technologické vychytávky jsou dnes běžnou součástí nabídky výroby klíčů a autoklíčů. Pokud tedy vlastníte auto, které ve své výbavě bezpečnostní prvky nemá, určitě se do jeho zabezpečení částku, pohybující se v jednotkách procent jeho ceny, vyplatí investovat.