Pozvolna se blíží letní sezóna a s ní spojené koupání v zahradním bazénu. Nicméně dřív než skočíte do sluncem vyhřáté vody, je nutné provést kvalitní odzimování bazénu. Ideální dobou na přípravu bazénu na další sezónu bývá květen, kdy již nejsou v noci přízemní mrazíky a denní teplota se pohybuje kolem 15°C.
1. Vyčištění bazénu
Prvním krokem je důkladné vyčištění bazénu. Nejprve zbavte prostor bazénu nejhrubších nečistot jako je listí či hmyz. Stěny a dno bazénu poctivě vydrhněte kartáčem nebo houbičkou s pomocí speciálních přípravků na usazenou špínu. Poté celý bazén pořádně opláchněte vodou.
2. Kontrola filtrace
Když je bazén čistý jak vaše svědomí, můžete připojit filtraci a případně solární ohřev vody. U pískové filtrace vyměňte pískovou náplň. Následovně do něj napusťte vodu až do úrovně středu přítokové příruby skimmeru. Během filtrování vody, které provádějte 24h, kontrolujte, zda nedochází k zanášení filtru.
3. Úprava vody
Na závěr je nutné zkontrolovat kvalitu napuštěné vody – tvrdost a hodnotu pH. Tvrdost vody je dána množstvím rozpuštěných solí vápníku a hořčíku, které ovlivňují kvalitu vody. Vyšší tvrdost korigujte speciálními přípravky a před dalšími úpravami např. úroveň pH, nechejte vodu několik hodin cirkulovat. Hodnota pH je absolutně nejdůležitější měřítko kvality vody. Hodnota pH je ukazatel její kyselosti, která ovlivňuje správné fungování všech přípravků na úpravu vody a má zásadní vliv na celkovou životnost bazénu. Hodnota pH se musí pohybovat v rozmezí 7,0 – 7,4. Po vyrovnání pH přidáme do vody chlór a na konec ještě vložíme chlorovou tabletu do plovoucího dávkovače.
Jestliže jste s trpělivostí na štíru a bazén jste napustili již v dubnu, nedej Bože v březnu, bude se vám jistě hodit jedna rada na závěr. V případě nebezpečí nočních mrazíků zapněte na noc filtraci a nechte vodu proudit solárním ohřevem. Zabráníte tím poškození filtrace a solárního ohřevu, které by mohl mráz způsobit.