Sehnat vlastní bydlení není v dnešní době zrovna lehké. Volných bytů není nadbytek a když už se objeví nějaký developer, který se pustí do výstavby novostaveb, vyšplhají se ceny za jejich pořízení na několik milionů. Pro obyčejného člověka jde o nekřesťanské peníze.
Řešením, jak uspokojit bytovou poptávku a v klidu ji ufinancovat, jsou družstevní byty, respektive byty s družstevním podílem ve společenství majitelů. Mnoho lidí se před pořízením takzvané „družstevky“ zarazí. Na mysli se objeví obavy, že byt člověku nikdy nebude skutečně patřit, že bude vždy majetkem družstva a že na něj nezíská hypotéku. Je skutečně důvod se bát?
Kdo se bojí, nesmí do družstva
Rizika družstevního bytu jsou v tom, že prodej probíhá podle jiných pravidel, než prodej bytu v osobním vlastnictví. Ceny družstevních bytů jsou o několik procent nižší a z převodu družstevního podílu se neplatí daň za nabytí nemovitých věcí ve výši 4 %. Koupí družstevního bytu totiž nedochází ke změně vlastníka, byt stále vlastní bytové družstvo a kupující „jen“ získá družstevní podíl s právem nájmu užívat konkrétní byt.
Z tohoto důvodu se při převodu družstevního bytu neplatí daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 %. Nebudete také potřebovat žádný znalecký posudek – odhad ceny nemovitosti. Ale pozor! Předtím, než se pustíte do koupě družstevního podílu, si vyžádejte potvrzení od družstva, kdo je skutečným vlastníkem předmětného družstevního podílu a zda nemá převodce vůči družstvu žádné závazky nebo nesplacené dluhy. Ty by v okamžiku přepisu družstevního bytu přešly na Vás jako na nabyvatele družstevního podílu. Je dobré také předem zjistit, zda je splacena anuita, případně kolik ještě zbývá doplatit. Budete tak vědět, jak vysoké budou měsíční poplatky vůči družstvu.
Jak získat hypotéku?
Hypotéku na družstevní byt lze získat, musíte ale ručit jinou nemovitostí, kterou vlastníte vy nebo vaše rodina. Další variantou, jak získat hypotéku na družstevní byt, je doložení potvrzení od družstva, že převod družstevního bytu do osobního vlastnictví bude možný do určité doby – zpravidla maximálně do 24 měsíců. Banka Vám poskytne hypotéku na družstevní byt, tzv. předhypoteční úvěr.
V případě, že si nevíte rady a celé vám to zní jako „španělská vesnice“, neváhejte se obrátit na odborníky. Realitní makléři v Brně mají s tímto typem koupě veliké zkušenosti a dokáží najít způsob, jak v celé záležitosti obstát. Využít lze rovněž i jejich právní poradny.
Družstevní byty byly, jsou a budou velmi oblíbeným druhem bydlení. Jsou roky ověřenou praxí a není žádný velký předpoklad k tomu, že by tento fungující model neplatil i v budoucnosti. Koupě družstevního bytu se vždy vyplatí!