Chalupaření se většině z nás zkrátilo z týdenních pobytů i vlivem počasí a nenutnosti práce na zahradě na polovinu či jen na víkendové návštěvy. Pokud nepatříte mezi vlastníky ústředního topení, které temperuje po celou dobu, nebo naopak nechcete kvůli financím nic takové dělat, znáte důvěrně chlad a vlhkost, která se na vás vyvalí při otevření vstupních dveří. V první chvíli se člověk zahřeje vnášením tašek, ale co potom?
Pakliže patříte mezi milovníky kamen či kachlových sporáčků, ve kterých si topíte, či dokonce na nich i vaříte, máme pro vás pár zajímavých informací, čím si můžete přilepšit. Nebo pakliže dokonce vytápíte chalupu kotlem, i vy zpozorněte.
Peletky jsou v současné době čím dál populárnější. Jedná se v podstatě o suché piliny z lisovaného měkkého dřeva slisované do válcovitého tvaru. Jejich výhoda je lehká manipulace s minimem popelnatosti, ale naopak velkou výhřevností.
Brikety jsou v podstatě nejznámější variantou. Můžete je pořídit jak z tvrdých, tak z měkkých slisovaných pilin opět do válcových tvarů či cihliček. Je třeba při samotném přikládání myslet na to, že nabydou na objemu.
A už jste někdy slyšeli o nočních kůrových briketách? Že ještě ne? Tak to zpozorněte! Jedná se o tmavě hnědé cihličky slisované z kůry s minimálním podílem dřeva, jejich pomalé hoření tak zajistí rovnoměrné udržování tepla během noci, a to až šestnáct hodin!
Ať již topíte čímkoliv, vždy se dobře informujte, zda li se jedná opravdu o čisté dřevo bez jiných příměsí. Poděkuje vám nejen matka příroda, ale také sousedi!
Nechat si dovézt briketi či pelety může být veliká výhoda, pokud třeba zdraví nedovolí se postarat o celý koloběh od dovozu přes štípání až po vyskládání a sušení z klasického dřeva. Nemluvě o skladování, kdy je naskládáte na sebe na chodbu, do garáže či vedle krbu. Vyzkoušejte je!