V létě si na vytápění ani nevzpomeneme, s příchodem podzimu se ale stane prioritou mít doma teplo. Pohodlné topení zajistí dřevěné pelety a brikety.
Teplo rodinného krbu
Na konci léta možná pár chladných dní zvládneme ve svetru a teplých ponožkách, když se ale ochladí citelně, bez topení se neobejdeme. Když si lidé podmanili oheň a naučili se s ním zacházet, měli zajištěné teplo a sucho. Už jako děti nás fascinovaly obrázky lidí, kteří sedí v jeskyni kolem ohně, doma bychom ale nejspíš tento způsob vytápění nechtěli. Oheň potřebuje dřevo, které ale musíme někde sehnat, rozřezat, nasekat a naskládat, abychom měli zásoby na zimu. I pokud si jen přitápíme v krbu kvůli atmosféře, je dřevo potřeba. Pohodlný způsob pro topení v kamnech i krbu jsou dřevěné brikety. Vyrábí se z dřevěných pilin a dřevních štěpků, které se vysuší na potřebnou vlhkost a pod tlakem lisují do požadovaného tvaru cihly nebo válce. Při výrobě se nepoužívají žádná pojiva ani lepidla. Díky tomu mají vysokou výhřevnost, nízký odpad a nedehtují, tedy nezanáší komín.
Vytápění domu
Pro topení v krbových kamnech nebo krbu jsou brikety skvělou volbou, do kotlů se ale více hodí dřevěné pelety. Ty se vyrábí na stejném principu jako brikety, tedy lisováním pod vysokým tlakem. V naší republice probíhá už několik let výměna kotlů na uhlí za šetrnější verze na jiné druhy paliva. Kotle na dřevěné pelety jsou velmi oblíbenou variantou z mnoha důvodů. Dřevo patří mezi ekologické a obnovitelné zdroje energie. Při jeho zpracování vzniká ve dřevozpracujících závodech jako vedlejší odpadový produkt velké množství pilin, hoblin, dřevního prachu a štěpků. A právě z nich se vyrábí pelety i brikety určené pro pohodlné topení. Kotel na pelety se snadno udržuje a čistí,jeho ovládání je jednoduché.
Uživatelský komfort pak zvyšují automatizované zásobníky a podavače, které se postarají o přikládání a vy tak nemusíte několikrát denně chodit ke kotli, jako tomu bylo při topení uhlím. Stačí jen párkrát za týden zkontrolovat a případně vynést popelník.