Krátkodobé pronájmy bytů přes ubytovací platformy typu Airbnb patří v současnosti k ožehavým tématům ve veřejné debatě. Na jedné straně lákavý přivýdělek pro vlastníky nemovitostí v turisticky atraktivních oblastech, na straně druhé stále se zpřísňující podmínky pro jejich provozování a narůstající vlna nevole ze strany majitelů a obyvatel bytů, kteří si stěžují na zhoršující se kvalitu života. Dá se ale v tomto případě jednoznačně ukázat prstem na viníka?
Řada majitelů bytů, zejména v historickém centru Prahy a v turisticky atraktivních lokalitách, přestává shánět nájemníky na dlouhodobý pronájem. Místo nich nabízejí nemovitosti k pronájmu na několik nocí, týdnů či měsíců. Důvod je jednoduchý – vyplatí se to víc.
„Krátkodobý pronájem, je-li efektivně spravován, může být o dost výdělečnější než pronájem dlouhodobý. Cenu totiž můžete nasadit podstatně výš. Na druhou stranu vás to bude stát více energie a času. Musíte do toho započítat komunikaci se zájemci o ubytování, předávání klíčů, starosti s častým uklízením a přípravou bytu na nové hosty – zkrátka údržba a veškerý servis s tím spojený nezabere zrovna pět minut. A čas jsou vaše peníze,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates, která mimo jiné zabývá efektivní správou pronájmů, dlouhodobých i krátkodobých.
Z této perspektivy je výhodnější přenechat starosti s obsazováním bytu profesionální správcovské společnosti, která se na tento typ ubytování specializuje. „S vlastníkem bytu vždy sepisujeme nájemní smlouvu, a tím se naše společnost stává subjektem zodpovědným nejen za samotný pronájem, ale i za plnění veškerých úředních náležitostí a platbu všech zákonných odvodů,“ vysvětluje princip fungování služby krátkodobého pronájmu David Novotný. Podle nové metodiky Finanční správy totiž nejde o příjmy z pronájmu, ale z podnikání. Je tedy nutné mít živnostenské oprávnění, kromě daní platit i zdravotní a sociální pojištění, elektronicky evidovat tržby a pobyt cizinců hlásit na cizinecké policii.
Hon na čarodějnice?
Kromě zmíněné administrativní a finanční zátěže provozování krátkodobých pronájmů nepřidává současná debata, kterou vydatně přiživují i média. Podle některých jsou totiž krátkodobé pronájmy hlavní příčinou zdražování nájemních bytů v centrech měst a také důvodem klesající kvality života místních obyvatel.
„Obraz problémových opilých turistů, kteří ruší poklidné a spořádané starousedlíky, je samozřejmě mediálně líbivý, protože jednoduše rozděluje role na kladné a záporné. Problémoví nájemníci jsou i v dlouhodobých pronájmech, v tom podstata problému nespočívá. Situace je mnohem komplexnější a nedá se v tomto případě jednoznačně ukázat na majitele či správce krátkodobě pronajímaných bytů jako na viníky. Skutečným problémem vysokých cen bydlení je stavební zákon a územní plán Prahy. Ve schvalovacím procesu jsme na úrovni afrických zemí, a pokud se tento problém nevyřeší, nebude bytů nikdy dost. Ani po zákazu portálů, jako je Airbnb. Pokud turisty vystěhujeme z krátkodobých pronájmů a umístíme je do hotelů, přemění se historické centrum na rezidenční čtvrť? Odpověď zní ne, není to hlavní příčina diskutovaného problému. Příjmy z turismu navíc Praha nutně potřebuje do rozpočtu a hrají také nezanedbatelnou roli v jejím HDP,“ říká David Novotný z Bohemian Estates.