Umí lidé poskytnout první pomoc? Evropské i české průzkumy na toto téma z posledních let odhalují znepokojivá čísla – vyplývá z nich, že si lidé většinou počínají zmatečně, volají nejprve své rodině či blízkým a svým chováním nevědomě ohrožují vlastní bezpečí nebo přímo život vážně zraněných. Situaci by mohla změnit nová interaktivní aplikace Ve vteřině, která umožňuje vyzkoušet si záchranu virtuálního pacienta v ohrožení života nanečisto. Na vznik aplikace mohou lidé nyní přispět na crowdfundingovém serveru HitHit. Pokud se podaří vybrat cílovou částku 700 tisíc korun, mohla by aplikace spatřit světlo světa už příští rok.
O záchraně lidského života často rozhodují vteřiny, které nedávají prostor pro chyby a neuvážené kroky. To je samo o sobě velmi stresujícím faktorem, který se může podepsat na schopnosti myslet v krizovém okamžiku s jasnou hlavou a počínat si vědomě a racionálně. Právě trénování těchto situací má za cíl připravovaná aplikace Ve vteřině, za kterou stojí společnost První Pomoc Živě. „Aplikace bude obsahovat interaktivní videa, která uživatelům představí různé scénáře ohrožení zdraví. Pomocí příběhů, ve kterých se uživatel musí rozhodovat během pár vteřin, dojde k interaktivnímu a zábavnému učení jednotlivých postupů první pomoci. Cílem aplikace je naučit širokou veřejnost zásady první pomoci interaktivní, zábavnou a současně vzdělávací formou,“ říká Lucie Balarinová, zakladatelka společnosti První Pomoc Živě. Jde o první projekt v České republice, který spojuje online a offline vzdělávání v první pomoci.
Jste připraveni stát se hrdinou?
„Tomáši, slyšíš mě?“ ptá se žena mladíka ležícího v bezvědomí na zemi v kanceláři. Ten ale nereaguje a nejeví známky života… Situace, která se může přihodit v běžný pracovní den každému z nás. Ví ale každý z nás, jak rychle a správně zareagovat, abychom zachránili kolegu, kterému jde v tu chvíli dost možná o život? Zkuste si vaše znalosti vyzkoušet ve virtuálním prostředí a zjistěte, kolika lidem byste byli schopni v kritickém okamžiku pomoci. Svou volbu jednoduše označíte na displeji tabletu nebo mobilního telefonu.
Jak bude aplikace ve skutečnosti vypadat, závisí na tom, kolik finančních prostředků se na ni vybere. V těchto dnech běží na crowdfundingovém serveru HitHit sbírka s cílovou částkou 700 tisíc korun. Vybráno je 23 tisíc, přičemž do konce kampaně zbývá 33 dní. „Základní verze aplikace bude stát zhruba 800 tisíc až milion korun. Pokud bychom chtěli plnou verzi s obsahem i formou na nejvyšší úrovni, náklady se vyšplhají zhruba na dva miliony korun. Podle objemu vybraných financí bude mít aplikace až deset autentických scénářů, v nichž se lidé naučí, jak pomoci člověku v bezvědomí, při zástavě klíčových životních funkcí nebo při silném krvácení,“ říká Lucie Balarinová. Cílem projektu Ve vteřině je propojit vzdělávací online aplikaci s praktickými dovednostmi, proto na něj bude navazovat placený kurz první pomoci. „Získané znalosti si tak doplní o praktický nácvik a ověří si fungování všech postupů v modelových situacích. Věříme, že kombinací online a offline formy vytvoříme unikátní systém vzdělávání v České republice,“ doplňuje zakladatelka společnosti První Pomoc Živě.