Každý milující rodič chce pro svého potomka to nejlepší. Přirozeně se proto snaží, aby se mu dostalo kvalitního vzdělání. S ohledem na rostoucí význam cizích jazyků stoupá poptávka po jejich výuce, a to v mnohem nižším věku než v minulosti. Svědomitý rodič však současně řeší otázku, zda je vhodné dítě zatěžovat ještě před tím, než začne navštěvovat základní školu. Pokud se vám nedaří rozseknout dilema a nejste si jistí, zda položit základy jazykové výbavy svého dítěte již v předškolním věku, pokračujte ve čtení.
Proč má výuka cizího jazyka smysl?
Kariérní růst bez znalosti cizího jazyka je v dnešní době velmi komplikovaný, a v mnoha oborech dokonce nemožný. Nic nenasvědčuje tomu, že se v budoucnu situace změní, nároky na uchazeče o atraktivní pracovní pozice spíše naopak porostou. Znalost jednoho cizího jazyka se stává standardem, nikoliv výhodou. Kariéra vašeho dítěte proto do značné míry závisí na jeho jazykových dovednostech, a to bez ohledu na profesi, kterou si vybere.
Dalším důvodem, proč se výukou cizího jazyka zabývat ještě předtím, než dítě nastoupí do školy, je celkově pozitivní vliv na jeho vývoj. Mnohé studie prokázaly, že rozvoj jazykových dovedností ovlivňuje také další studijní oblasti, zejména matematické a verbální. Nehledě na fakt, že se jazykově vybavení jedinci snadněji adaptují v cizím prostředí, mají bližší vztah ke kultuře a jsou otevřenější vůči vzdělání. Angličtina pro předškoláky tedy rozhodně smysl má.
Kdy s výukou cizího jazyka začít?
Co se týče optimálního věku, dítě může s výukou cizího jazyka začít současně s mateřštinou. Značnou výhodu pak představuje dvojjazyčné prostředí, kdy otec hovoří jinou řečí než matka. Správnou volbou je také vhodně koncipovaná angličtina pro nejmenší, která může probíhat v mateřské škole nebo v rámci odpoledního kurzu. Důležité je aby dítě přicházelo do styku s cizím jazykem pravidelně a hravou formou, jinak si k němu nevytvoří pozitivní vztah.