Završením pěstitelské sezóny je vždy sklizeň ovoce a zeleniny, kdy se radujeme ze svých výpěstků. V této chvíli nastává další, neméně důležitá fáze, a tou je bezpečná doprava produktů a jejich uskladnění. Pohybujeme-li se v podnikatelské sféře, dobře víme, že legislativa nám ukládá specifické nároky na zemědělské a potravinářské produkty. Jak na to?
Správná přepravka je základ
Přepravky na ovoce a zeleninu by měly být lehce manipulovatelné, stohovatelné a certifikované pro styk s potravinami. S jejich pomocí budou transportní a skladovací procesy mnohem efektivnější. Čemu byste měli při jejich výběru věnovat pozornost? V prvé řadě rozhoduje velikost a nosnost nákladu. Zaměříme-li se na přepravky na zeleninu a ovoce o vysoké hmotnosti, jsou ideální pevné paletové kontejnery. Tyto velkoobjemové boxy se vyznačují značnou odolností, vysokou statickou nosností, bytelnou konstrukcí a dlouhou životností. Převáženému zboží zajistí maximální ochranu, tudíž se můžete spolehnout na to, že pěstitelské produkty převezete v nezměněném stavu do místa uskladnění. Svůj podíl na tom má i ventilace, která se postará o to, aby se převážený náklad nekazil.
Variabilita a kompatibilita
Velmi praktické jsou malé a střední přepravky, s nimiž se velmi dobře manipuluje jak manuálně, tak na automatizovaných pásech či v logistických systémech. Jsou totiž lehce stohovatelné a dají se snadno složit. Navíc jsou kompatibilní s plastovými paletami. Využití těchto přepravek je vskutku univerzální – od sklizně až po distribuci v maloobchodním prodeji. Zeleninu a ovoce ochrání před poškozením prodyšné stěny a měkké rohy přepravek. K dodání jsou jak ve standardních rozměrech, tak si můžete nechat zhotovit přepravky na míru.
Jak na skladování?
Ve vašem skladu by neměly chybět bedny na ovoce ideálně z plastu, neboť splňují ty nejpřísnější nároky na hygienu a údržbu. Zeleninu a ovoce spolehlivě ochrání před hnilobou a plísní. V čem spočívají další výhody plastových přepravek a kontejnerů? Oproti dřevěné variantě jsou stabilnější a nepodléhají zkáze. U dřevěných přepravek musíme časem počítat s přirozeným trouchnivěním a polámáním latěk. S tím souvisí i lepší odolnost plastu vůči nečistotám, vlhkosti a plísni. Ušpinění se lehce smyje a neabsorbuje se do přepravky, jak je tomu v případě dřeva.
Na co si dát pozor?
Při výběru plastových přepravek se zaměřte na použitý materiál. Vždy volte HDPE neboli čistý polyethylén s vysokou hustotou. Nejedná se o recyklovaný plast a také neobsahuje kovové příměsi. Dále se zajímejte o parametr MFI, který udává odolnost, pružnost a pevnost materiálu. Čím je index MFI nižší, tím je přepravka odolnější a pružnější. Při pádu z výšky se jen tak nerozbije. Též se zajímejte o formu výztuhy konstrukce, aby nedošlo ke zhroucení vystohovaných zaplněných přepravek.