V místnosti, kde je prach, se nám špatně dýchá, dráždí nás ke kašli a navíc nevypadá dobře. Proto uklízíme a prach utíráme. V provozech a výrobnách může ale prach znamenat velké nebezpečí.
Pro čistý vzduch
Většinou si se spojením nebezpečný prach vybavíme jen filmy s westernovou tématikou, kde bandité používají střelný prach pro své plány s přepadením banky nebo vlaku. I v moderním světě ale máme prach, který je nebezpečný. Usazená vrstva může přispět ke vzniku prostředí s rizikem výbuchu. V průmyslových halách a závodech se proto musí prach likvidovat, k čemuž pomáhá i kvalitní odsávání a filtrace vzduchu. Z médií známe případy výbuchu plynu nebo kapalin, ale o výbuchu prachu se zmiňují maximálně u elektráren nebo tepláren, kde je uhelný prach. Nebezpečí ale představují i mnohé další typy prachu, ne jen ten uhelný. V potravinářství je za explozivní považován každý typ prachu, protože suroviny jako je mouka, senný nebo obilný prach jsou velmi náchylné na vytváření elektrostatického náboje. Výbušný může být i prach dřevní či papírenský. U některých surovin může způsobit problémy už usazená vrstva o výšce jen jednoho milimetru. Odsávání explozního prachu je tak efektivní cestou, jak zabezpečit provoz a minimalizovat rizika.
Nejen jemný prach
V každé výrobě, ve které při nakládání se surovinami vzniká prach, je nutností centrální filtrace. A to nejen v prašných provozech, u kterých je suchý prach viditelný, jako je například papírenství nebo zpracování dřeva. Filtrace vzduchu je potřebná i v lakovnách, brusírnách, automotive i farmaceutické výrobě. Některé suroviny samy o sobě nejsou hořlavé, v pevném stavu. Železo či hliník jen tak nechytnou, ale pokud je rozmělníme, situace se výrazně změní. Právě stupeň rozmělnění má vliv na výbušnost prachu, a to i v případě surovin nehořlavých.
Omezit možná rizika výbuchu i znečištěného vzduchu v halách a provozech pomáhá filtrace i systém odsávání prachu, aby nedocházelo k jeho usazování.