Žijeme v době, kdy si musíme chránit svůj majetek. Je nepředstavitelné, že bychom nechali odemčené auto jenom tak na ulici a odešli domů nebo do práce, vrátili se a auto by tam stále stálo. Proto výrobce automobilů dbají na zabezpečení vozů. Jedním ze způsobů je právě imobilizér.
Ochrana před zloději
Imobilizér zabraňuje nastartování auta v případě, že nemáme správný klíč. Existují technicky dva typy, mechanické a elektronické. V moderních vozech se ale setkáváme už pouze s druhým typem imobilizéru. Jedná se o elektronické zařízení, které je zabudované v automobilu a chrání naše auto před krádeží. Zjednodušeně řečeno, při snaze nastartovat auto je z řídící jednotky vyslán signál a zabudovaný čip v autoklíči potvrzuje jeho příjem. Tím se odblokují určité mechanismy a auto lze bez problémů nastartovat. Pokud nemáme správný klíč řídící jednotka nevyhodnotí komunikace jako úspěšnou a nedojde k nastartování vozu.
S poruchou do servisu
Čip s kódy pro imobilizér je standardně ukrytý v plastové krytce autoklíčů, proto bychom čas od času měli věnovat pozornost její kontrole. Jako každé zařízení, které je elektronické, se i imobilizér může porouchat. Nevyplatí se dlouho otálet s opravou. Jakmile se objevují první náznaky problémů, je lepší se obrátit na specializovanou firmu. Mohlo by se totiž stát, že přijdeme k autu, které nám nenastartuje. Pokud auto startujeme na více pokusů a začne nám blikat kontrolka imobilizéru, nebo se ihned po nastartování motor vypíná, může být imobilizér vadný. Podle typu závady jsou řešením opravy řídících jednotek nebo přenastavení imobilizéru.
Možností je také jeho úplné vypnutí, což však není doporučovaná metoda, byť šetrnější pro peněženku. Vůz pak nebude jakkoliv zabezpečený proti krádeži.