Vzít si půjčku je častým nápadem k vyřešení finančních problémů nebo možnosti pořídit si něco, na co v tuto chvíli peníze nemám. Ne pro každého to ale musí být řešení výhodné. Jak se v nabídkách zorientovat a je půjčka skutečně vhodným řešením pro každou situaci?
Nechme stranou velké úvěry, jako je leasing na nové auto nebo hypotéka na dům. To jsou půjčky, které mají smysl a dostanete za ně něco, co vám peníze šetří a generuje majetek či zisk. Úvěry na nižší částky si bereme často proto, že potřebujeme něco koupit a momentálně na to nemáme. Základním kritériem při rozhodování by vždy mělo být to, zda danou věc opravdu potřebujeme a má cenu se kvůli ní zadlužit a zatížit tak svůj nebo rodinný rozpočet. I když pro poskytovatele půjček z bankovního i nebankovního sektoru již zákon nabádá řádně prověřit schopnost splácení žadatele, rozhodnutí je vždy na každém. Měli bychom však vzít na vědomí, že pokud nás poskytovatel půjčky odmítl, má k tomu své důvody a snaží se nás chránit před případnými problémy se splácením.
Úvěr si můžete vzít od své banky, kde je nevýhodou především zdlouhavý postup k získání úvěru a nutné dokládání mnoha dokumentů a výpisů. V nebankovním sektoru je postup rychlejší a bez zbytečné administrativy, je však nutné se mít na pozoru vybrat si solidního a prověřeného poskytovatele půjček, abychom se vyhnuli zbytečným problémům nebo nenaletěli podvodníkům. Každý, kdo potřebuje peníze, je s vidinou jejich získání méně ostražitý a může snadno podepsat velmi nevýhodnou smlouvu. Půjčka je tak vhodným řešením pro ty, co mají pravidelný příjem, splátka je neohrozí ani nedostane do finanční tísně a finance využijí na věci, které opravdu nutně potřebují. Nový nábytek nebo spotřebiče, vyplacení sourozenců či dědiců, rekonstrukce a tedy zhodnocení majetku apod. Půjčka ale není vhodná pro žadatele, kterým hrozí exekuce nebo chtějí pomocí nové půjčky uhradit část jiné, tzv. vytloukat klín klínem, nebo si chtějí dopřát exotickou dovolenou či nakoupit honosné dárky pro rodinu. V tomto případě je lepší variantou žádnou půjčku si nebrat a na dovolenou si postupně ušetřit.
Rozdíly jsou i v typu půjčky. Pro krátkodobou „pomoc v nouzi“ může sloužit mikropůjčka na nízkou částku, většinou pár tisíc, se splatností v řádu dní až týdnů. Ta je vhodná pro každého, kdo potřebuje překlenout období do výplaty a nebo akutně pokrýt potřebu financí na nákup například rozbité pračky. Střednědobá půjčka, která má nastavené rozumné úroky a dobu splácení na několik měsíců až let, je vhodná pro získání vyšší částky a nižších splátek rozložených na delší dobu za účelem třeba vybavení bytu nebo nákupu vybavení k rozjezdu podnikání. Spočítejte si předem, kolik můžete splácet bez rizika toho, že každý měsíc vám z výplaty kvůli splátkám nezůstane nic.
U všech typů a variant půjček je důležité pořádně si rozmyslet, zda je opravdu nutné si brát úvěr a pokud ano, za jakých podmínek a u koho. Smlouva o úvěru by měla být srozumitelná, s jasně danými sankcemi za případné nesplácení a také úroky a celkovou splacenou částkou. Pokud smlouva tyto informace neobsahuje nebo v ní čemukoli nerozumíte, nepodepisujte ji, vyhnete se tak zbytečným komplikacím.