Celkový styl a zařízení interiéru se vyplatí volit nejen podle praktičnosti, ale také esteticky. Každý interiérový designér i psycholog vám potvrdí, že barvy, vzory a struktury zásadně ovlivňují charakter místnosti. „Vždy je důležité vzít v potaz požadovaný výsledek a vliv stávajících či plánovaných barevných prvků. Barevný výsledek je mnohem více než pouhý součet použitých barev a stylů. Jde o celkovou vyváženost a identitu místnosti, v níž byste se měli cítit příjemně a svobodně,“ říká známá interiérová designérka Anke Glut.
Na prvním místě je třeba zdůraznit, že bytový design není jen o estetice, ale má vysoce praktickou funkci. Estetická hodnota tvoří jen pomyslnou třešničku na dortu. Důležitá část práce profesionála na návrhy interiérů se týká práce se světlem, dispozičního řešení bytu a rozmístění jednotlivých interiérových prvků. Vyplatí se proto využít služby designéra už na samotném začátku, když plánujete stavět dům nebo od základu předělávat svůj stávající příbytek. Dobrým návrhem interiéru můžete přispět k celkové harmonii jeho obyvatel a také si ušetřit nemalé náklady na pozdější úpravy špatného řešení.
Co obnáší práce designéra?
Když se řekne bytový designér, většina si pod tím představí kreativní činnost na volné noze, která se zaobírá sladěním barev a materiálů v jeden funkční celek, ať už je to místnost, nebo celý byt či dům. „Bytový designér je člověk, který se dokáže na interiér podívat jinak než běžný člověk. Vidí jeho nedostatky i přednosti a dokáže s nimi adekvátně pracovat zavčasu – mnohem dříve, než vy jako uživatelé přijdete na to, že vám nevyhovují nebo vám dokonce překážejí,“ doplňuje Anke Glut, která se věnuje interiérovým realizacím na klíč u komerčních i rezidenčních prostor. „Kreativitou, nadšením a empatií k potřebám klienta proměňuji pouhé místnosti v domov, ve kterém funkčnost a krása tvoří harmonii,“ doplňuje Glut.
Eklektický styl v prvorepublikové vile
Bytová designérka Anke Glut nás také provedla jednou ze svých realizací, které se věnovala na jaře tohoto roku. Její služby vyhledali majitelé krásné prvorepublikové vile, kteří toužili po deseti letech od její poslední rekonstrukce po změně. Projevili přání, aby nábytek v obývacím pokoji a kvalitní dýhová kuchyňská linka zůstaly součástí nového konceptu.
„Majitelé vily hodně cestují a na svých cestách sbírají zajímavé dekorace, kterými si zdobí interiér svého domova. Rozhodla jsem se proto pro eklektismus, to znamená spojení více stylů. Zkombinovala jsem industriální, etno a v neposlední řadě i skandinávský styl. Výsledkem je překvapivě sourodý a velmi harmonicky působící interiér,“ vysvětluje svůj přístup ke změně Anke Glut.
Marocké dlažby v kuchyni přidávají vile na šarmu z dřívějších let a souzní se stávající kuchyňskou linkou. Barva nové vinylové podlahy hezky doplňuje celkovou barevnost kuchyně, zatímco industriální prvky spojují kuchyňský prostor se současností. Odstíny šedé zklidňují potpourri obrazu i dekorací. Nadčasové sezení a křesla od firmy Boconcept doplňují celý koncept,“ popisuje nový koncept interiéru vily z počátku 20. století Anke Glut.