Aniž bychom si to uvědomovali, váha a údaje o ní jsou důležitou součástí našeho života. Váhu řešíme v obchodě, v práci, před odletem na dovolenou i na mnoha dalších místech. Bez vah bychom ale nezvážili nic.
To, jak je co těžké, bylo pro člověka důležité vždy. V dobách směnného obchodu z důvodu, aby se vědělo, kolik obilí vyměnit za kolik látky nebo jiných potřebných věcí. V Číně, Babylónu i Egyptě se nejprve používaly rovnoramenné váhy a když byla ramena ve stejné poloze, měly obě strany stejnou hmotnost. Stupnice se objevila ve starém Římě a mnohem později, v 17. století, přišel objev pákové váhy a později i pružinové. Dnes díky elektronice a moderní technologiím používáme především váhy digitální, které se snadno ovládají. Máme je doma v podobě osobních a kuchyňských vah, jejich přesnost se využívá i pro laboratorní váhy, kde hraje roli každý mikrogram. Stačí na váhu položit to, u čeho potřebujeme znát hmotnost a obratem získáme naprosto přesné údaje.
V laboratořích a výzkumných ústavech je ale nutné mít opravdu dokonalý přehled a tak se váží na vahách s ochranným krytem, jako mají váhy značky Kern. Kryt ochrání váženou surovinu a eliminuje všechny vlivy, které by mohly ovlivnit přesnost vážení. V běžném životě se ale setkáme spíše s klasickými váhami na denní použití. Osobní váhy hlídají naši hmotnost, ovoce či zeleninu navážíme v obchodě během dvou stisknutí tlačítek a na letišti si před odletem ověříme, zda naše zavazadlo odpovídá hmotnostnímu limitu. Váhy umí být i velmi chytré, umí sčítat, když postupně přidáváme další a další suroviny, převádět gramy na jiné jednotky nebo třeba podle váhy určit počet kusů.
Nepostradatelný pomocník ve zdravotnictví, výzkumu i běžném životě každého z nás je váha. Dnes již není problém zvážit cokoli, co si jen vzpomenete, ať je to špetka prášku do pečiva nebo plně naložený kamion.