Příjemný materiál na každý den, vyzkoušený a milovaný generacemi, který je prodyšný a vhodný i pro alergiky? Bavlna, ze které se dnes vyrábí oblečení i spodní prádlo. Proč je stále tolik oblíbená?
Tisíce let
Bavlna je univerzální materiál, ze které jde ušít snad úplně vše. Trička, mikiny kalhoty, pánské i dámské spodní prádlo, povlečení, prostěradla i ubrusy. Dobře saje, je bezpečná i pro alergiky a lidi s citlivou pokožkou a je přírodní. Jemná bílá vlákna, získaná ze semen bavlníku, se použijí na výrobu příze a z ní pak vznikne látka vhodná pro další zpracování. Bavlna rozhodně nepatří mezi materiály, které bychom znali jen krátce, což dosvědčují nálezy 7000 let staré textilie z Mexika nebo Egypta. První zmínky o bavlně jsou již z dob 4000 let před naším letopočtem v Pákistánu, už ze 7. století před naším letopočtem byly nalezeny písemné zmínky o exportu bavlny z Indie. Ta se, společně s Egyptem a Peru, řadí k zemím, kde se začalo se systematickým pěstováním bavlníku. V Evropě se s pěstováním bavlníku začalo až v 10. století.
Pohodlí při nošení
Ještě mnoho let trvalo, než se bavlna postavila na první příčky pomyslného žebříčku popularity. V 18. století tvořil podíl bavlny jen asi 5 % ve spotřebě textilních vláken, mnohem využívanější byla vlna s podílem asi 77 % a len či konopí. Až se zavedením strojní výroby příze se nárůst spotřeby bavlny výrazně zvětšil a v roce 1771 byla v Anglii uvedena do provozu první průmyslová přádelna. Dnes se bavlník pěstuje v 77 státech. Bavlna se používá na výrobu oblečení a spodního prádla, bytového textilu a lůžkovin a také pro technické textilie, jako jsou obvazy nebo šicí nitě. Málokterý materiál nabídne tolik pohodlí pro pánské trenýrky či dámské kalhotky, jako právě bavlna.
Bavlna si dobře rozumí i s dalšími vlákny, jako je elastan, modal či polyester. Tyto směsové materiály pak mají delší životnost, vyšší pružnost nebo větší savost.