Majitelé mastné pleti nemají jednoduchý život. Přitom by ho mohli mít, kdyby o svou pokožku náležitě pečovali. Pokud do zmíněné skupiny patříte i vy a každou čtvrthodinku kontrolujete, zda vám na tváři nevyrašil další pupínek, začněte se řídit radami zkušených dermatologů. Ty nejdůležitější najdete v tomto článku.
Jak chránit pleť před UV zářením?
Problematická či mastná pleť je náchylnější na účinky UV záření. Odpovídající ochranu ji musíte poskytnout především v horkém létě, kdy je sluneční záření mnohem intenzivnější. Paprsky sice kůži dezinfikují, ale v nadměrném množství mohou stav pokožky zhoršit. Nezapomeňte proto na aplikaci kvalitního krému s UV ochranou.
Dermatologové zároveň připomínají význam pravidelné a pečlivé hygieny. I ta však musí mít řád a rozhodně neprobíhat v podobě každodenní horké lázně s použitím mýdla. Taková kombinace vede k narušení přirozené kožní bariéry a rozvoji kožních onemocnění. Ideální je sprchování, a to jednou denně, případně bezprostředně po větším zašpinění.
Zároveň se vyhněte častému oplachování obličeje kohoutkovou vodou. Mnohem šetrnější je čištění speciální micelární vodou určenou pro mastnou či problematickou pleť.
Jaké přípravky v rámci péče o mastnou pleť používat?
Alfou a omegou péče o pleť s akné je používání produktů, které redukují tvorbu mazu. Na druhou stranu není vůbec vhodné aplikovat přípravky se silným odmasťujícím efektem – vysušená kůže produkuje maz ještě intenzivněji.
Zvýšený mazotok vede k tvorbě akné. Většinu lidí onemocnění trápí v období dospívání, zhruba u deseti procent i v dospělosti, a to nejen v oblasti obličeje, ale také na zádech a na hrudníku (v místech s větší koncentrací mazových žláz). Dobrému hodnocení se těší například tento krém na akné o Biodermy.
Jak (ne)léčit akné?
Na otázku „jak se zbavit akné“ neexistuje jediná odpověď. Vždy totiž záleží o konkrétním druhu onemocnění. Pokud jde o nejčastější acne vulgaris, pak je vhodné dodržovat pravidelnou a důslednou hygienu (ráno i večer pleť zbavte nečistot), vyhýbat se přílišnému používání zkrášlovací kosmetiky a upravit jídelníček tak, aby obsahoval potraviny bohaté na živiny.
Pokud máte ve zvyku pupínky mechanicky dráždit (škrábat si je nebo je vymačkávat), zbytečně tím prodlužujete dobu hojení a riskujete, že na pokožce zůstane pigmentace nebo jizvička. Nikdy se nesnažte pokožku odmastit, nepoužívejte přípravky s obsahem alkoholu a léčbu vždy konzultujte s odborníkem (dermatologem).
Pamatujte, že boj s akné probíhá na několika frontách. Nebudete-li dodržovat všechna doporučená pravidla, výrazného zlepšení nedosáhnete ani s nejlepšími krémy. A konečně – nepodléhejte zbytečnému stresu. Právě ten může zásadně ovlivnit stav vaší pokožky.