Životní pojištění je na českém trhu jedním z nejvíce diskutovaných pojistných produktů, k čemuž mj. přispívá i fakt, že má tento druh pojištění mnoho podob, ve kterých není jednoduché se zorientovat. Známe například pojištění kapitálové, univerzální, investiční nebo čistě rizikové, kterému se budeme podrobněji věnovat i v následujících řádcích.
Rizikové životní pojištění v diskusích obvykle dělí lidi na dvě skupiny. Jedna ho považuje za zbytečně drahý produkt, který se nevyplatí. A ta druhá v něm nachází velký smysl. Důležité je ovšem dodat, že rizikové životní pojištění má největší smysl až ve chvíli, kdy v lidském životě dojde k jednomu z možných negativních scénářů. Toto pojištění totiž chrání blízké osoby, které jsou finančně závislé na výdělku pojištěného, a k jeho vyplacení dochází až v případě pojistné události.
Tou je u životního pojištění rozuměna případná invalidita, úraz, hospitalizace, závažné onemocnění, pracovní neschopnost či dokonce smrt. Pojištěný si poté může zvolit nejen to, na co vše si chce rizikové životní pojištění sjednat, ale i jakou částku v případě pojistné události pojišťovna zvolené osobě vyplatí.
Tato částka přitom úměrně určuje výši pojištění, kterou klient pravidelně platí. Je tak nutné zvolit ji pečlivě. Co vše byste měli brát v potaz? „Účelem životního pojištění je zabezpečit příjmy rodiny a zachovat její životní standard v případě, kdyby se s pojištěným něco stalo. V potaz je tak nutné brát počet členů rodiny, finanční závazky jako hypoteční úvěr apod či věk potomků. Jednoduše řečeno, každý musí vycházet ze své finanční a životní situace a pro určení pojistné částky je třeba dát dohromady i pravidelné měsíční výdaje,“ vysvětluje Aleš Rothbarth, expert z internetového srovnávače pojištění Klik.cz.
Dle něj je ovšem důležité i brát v úvahu, na jak dlouho by měla být rodina zabezpečena. Respektive, kolik času jí vyplacení pojistky dá na to, aby začala být finančně samostatná. „Obvykle se v této souvislosti bavíme o třech až pěti průměrných ročních platech. To by mělo blízkým dát dostatek času na to, aby se s celou situací srovnali. Požadavky na pojistnou částku se ale v průběhu let mění, mohou se zvyšovat či naopak snižovat úměrně s věkem dětí nebo s výdělkem drahé polovičky. Dobré je tak pravidelně udělat menší revizi a pojistnou částku si upravit.“
A kde si životní pojištění můžete sjednat? Zprostředkovaně tuto možnost nabízí i výše zmiňovaný srovnávač pojištění Klik.cz, kde navíc zjistíte cenu pojištění bez zadávání osobních údajů. „Pro výpočet pojištění nám stačí do online kalkulačky zadat jen rok narození a do jakého věku se chce zájemce pojistit. Důležitá je pro nás i hmotnost a výška, přičemž tyto dva faktory nám něco málo napoví o zdravotním stavu dotyčného. Následně si klient zakliká, o jaká pojistná rizika má zájem a prakticky ihned se mu v závislosti na nich vypočítává cena, kterou měsíčně zaplatí,“ vysvětluje Rothbarth.
Online je poté možné i samotné sjednání. Po zadání potřebných údajů a odsouhlasení podmínek jsou obratem na e-mail zaslány potřebné dokumenty jako návrh pojistné smlouvy, pojistné a obchodní podmínky a instrukce pro platbu. „Tištěnou smlouvu zasíláme standardně poštou. Není nám ji ovšem nutné vracet podepsanou zpět. Pojištění totiž automaticky vzniká zaplacením prvního pojistného,“ uzavírá Aleš Rothbarth za Klik.cz.